Wszystkie urządzenia oraz instalacje elektryczne i elektroniczne są narażone na negatywne zjawiska, które mogą wpływać na ich pracę lub powodować ich uszkodzenie. Instalacja fotowoltaiczna tak, jak każde urządzenie elektryczne wymaga odpowiednich dla swojej specyfiki zabezpieczeń.
AC/DC to nie tylko nazwa rockowego zespołu
Elektrownia słoneczna w postaci mikroinstalacji to inwestycja, która powinna służyć nam nawet ponad 25 lat. Aby wszystko sprawnie działało przez lata w instalacjach stosuje się zabezpieczenia przepięciowe typu AC i DC. Zabezpieczenia AC dotyczą prądu zmiennego. To ochrona zarówno sieci wewnątrz budynku, jak i inwertera przed przepięciami i zwarciami (od strony instalacji, jak i od strony sieci). Do ochrony prądu stałego przed przepięciami atmosferycznymi używa się ograniczników typu DC.
Kiedy może dojść do zwarcia?
Zwarcie może nastąpić np. przy wewnętrznym uszkodzeniu falownika. Może zostać wywołane również w wyniku wyładowań atmosferycznych. Przykładem takiej sytuacji jest uderzenie pioruna w najbliższej okolicy domu. Wówczas zadziałać powinna ochrona po stronie DC – zabezpieczenia powinny przejąć zbyt wysokie napięcie. W sytuacji, gdy instalacja jest odpowiednio zabezpieczona ogranicznikami, nie musimy się martwić o przepięcia. Zdarza się, że do spięcia dochodzi podczas prostych prac domowych jak np. w momencie dokręcenia gniazdka. Wtedy dzięki zabezpieczeniom po stronie AC cała instalacja fotowoltaiczna jest chroniona.
Nie oszczędzaj na swoim bezpieczeństwie
Z instalacją fotowoltaiczną zaoszczędzimy na opłatach za energię elektryczną. Aby mieć pewność, że nasza instalacja posłuży bezawaryjnie przez dziesiątki lat warto już na samym początku wybrać zaufanego i doświadczonego wykonawcę instalacji. Na jakości wykonania instalacji nie warto oszczędzać. Przy wyborze wykonawcy zwróć uwagę na jego referencje i to czy firma oferuje bezpłatny monitoring i serwis instalacji w razie potrzeby. Dobry sprzęt i odpowiedni montaż to najlepsza gwarancja sprawności instalacji i dużych oszczędności na lata.