Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
4 minut 26 sekund

Stare piece węglowe – główna przyczyna zanieczyszczenia powietrza!

Stare piece węglowe – główna przyczyna zanieczyszczenia powietrza! Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o pompach ciepła
Ocena 5
5 (2)
5
2
5
piece weglowe

Stare piece węglowe, często znajdujące się w starszych budynkach, są głównym źródłem niskiej emisji. Węgiel, który jest paliwem używanym w takich piecach, podczas spalania emituje ogromne ilości dwutlenku węgla (CO2), dwutlenku siarki (SO2), tlenków azotu (NOx) oraz innych szkodliwych związków. Problem zanieczyszczenia powietrza, jest szczególnie widoczny w okresie jesienno-zimowym, zwłaszcza w mroźne dni kiedy smog gęsto unosi się nad polskimi miastami. Wymiana starych kotłów na węgiel na nowoczesne, ekologiczne systemy grzewcze jest kluczowym krokiem w kierunku poprawy jakości powietrza oraz ochrony środowiska.

Niska emisja – co to tak naprawdę jest?

Termin ten oznacza zanieczyszczenia, które emitują źródła znajdujące się na wysokości nie większej niż 40 m. Pochodzą one głównie z transportu oraz z nieprawidłowego spalania złej jakości materiału opałowego, w domowych piecach i lokalnych kotłowniach. To właśnie niska emisja jest najbardziej szkodliwa dla człowieka, ponieważ zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się po najbliższej okolicy emitera.

Dlaczego stare piece szkodzą?

W większości Polskich domów znajdują się starego typu, zasypowe piece węglowe. Można w nich spalać niemal wszystko, co skutkuje tym, że często palone są w nich śmieci pochodzące z gospodarstw domowych. Dodatkowo uszkodzone czy stare urządzenia są nieefektywne energetycznie, przez co do wytworzenia takiej samej ilości ciepła, potrzeba większej ilości paliwa. Niepełne spalanie materiału, nieszczelność czy brak filtrów wyłapujących pyły sprawia, że są one nieekonomiczne i nieekologiczne.

Groźne produkty spalania

Przestarzałe urządzenia grzewcze w dużym stopniu wpływają na występowanie niskiej emisji. Ze względu na przestarzałą technologię i niską temperaturę spalania piece te emitują znacznie więcej pyłów i substancji rakotwórczych od nowoczesnych urządzeń.  

Podczas spalania w tych urządzeniach uwalniane są duże ilości dymu, który zawiera szkodliwe pyły zawieszone, tlenki węgla, azotu i siarki, a także niebezpieczne związki chemiczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny czy metale ciężkie. Te substancje są niebezpieczne zarówno dla zdrowia i życia ludzi, jak i dla środowiska naturalnego.

Działanie tych substancji może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób układu oddechowego, zaburzeń neurologicznych oraz zwiększonego ryzyka wystąpienia nowotworów. Dodatkowo, zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na ekosystemy, powodując degradację gleby, zanieczyszczenie wód oraz szkody dla roślin i zwierząt.

Dlatego też, wymiana przestarzałych urządzeń grzewczych na nowoczesne, bardziej ekologiczne rozwiązania jest kluczowa dla ochrony zdrowia publicznego oraz zachowania czystego środowiska. Inwestycje w nowe technologie grzewcze oraz promowanie efektywności energetycznej są niezbędne dla ograniczenia negatywnego wpływu produktów spalania na nasze życie i środowisko.

Korzyści wymiany starych kotłów na węgiel

Wprowadzenie nowoczesnych, bardziej efektywnych technologii grzewczych może przynieść szereg korzyści zarówno dla użytkownika jak i dla środowiska naturalnego.

Korzyści wymiany kotłów na węgiel:

  1. Redukcja emisji zanieczyszczeń: Nowoczesne urządzenia emitują znacznie mniej szkodliwych substancji do atmosfery w porównaniu ze starymi kotłami na węgiel. Z kolei pompy ciepła nie emitują bezpośrednio żadnych szkodliwych substancji. Dzięki temu poprawia się jakość powietrza, co ma pozytywny wpływ na zdrowie ludzi i środowisko.
  2. Oszczędności: Nowoczesne kotły są bardziej energooszczędne i efektywne w wykorzystaniu paliwa, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Długofalowo, wymiana kotła na węgiel może być korzystna dla budżetu domowego.
  3. Komfort użytkowania: Nowoczesne kotły są łatwiejsze w obsłudze i bardziej niezawodne niż stare piece na węgiel. Zapewniają one także równomierną i stabilną temperaturę w pomieszczeniach, co zwiększa komfort mieszkańców.
  4. Wsparcie dla ekologii: Inwestowanie w ekologiczne systemy grzewcze, takie jak pompy ciepła, przyczynia się do redukcji emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych, co wspiera globalne wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatu.
  5. Dotacja: wymieniając stary, nieefektywny kocioł na paliwo stałe na nowoczesne źródło ciepła można liczyć na dotację z programu Czyste Powietrze.

Uchwały antysmogowe a kotły na węgiel

Uchwały antysmogowe stanowią ważne narzędzie w walce z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce. Te akty prawa miejscowego określają, które urządzenia grzewcze i paliwa są dopuszczone do stosowania na danym obszarze oraz jakie są zakazane. Dodatkowo, ustalają konkretne terminy wprowadzenia ograniczeń lub zakazów, którym mieszkańcy muszą się dostosować, grożąc przy tym grzywnami nawet do 5 000 zł. Warto zaznaczyć, że uchwały antysmogowe mogą być przyjmowane nie tylko przez województwa, ale również przez miasta i gminy. Dlatego też, na terenie miast takich jak Kraków, Poznań, Warszawa czy Wrocław, często obowiązują dodatkowe przepisy.

Co dokładnie regulują przepisy w poszczególnych regionach? Do kiedy należy wymienić piec by uniknąć kary? Sprawdź!

Nie narażaj siebie i innych na wdychanie trującego powietrza – usuń niską emisję ze swojego podwórka. Umów się z ekspertem Columbus, zyskaj dotację i wymień przestarzały piec na nowe, ekologiczne i ekonomiczne źródło ciepła.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Piec na zrębki – skuteczne ogrzewanie domu
Piec na zrębki – skuteczne ogrzewanie domu
Piece na zrębki drzewne cechują się wysoką efektywnością oraz ekologiczną pracą, podczas której wytwarzana jest energia cieplna. Działają niemalże bezobsługowo, dzięki zautomatyzowanemu sterowaniu (zapalanie, podawanie paliw...
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce
Zanieczyszczenia powietrza w Polsce to temat, który z roku na rok zyskuje na popularności. Wszystko za sprawą wzrostu świadomości mieszkańców naszego kraju o zagrożeniu jakie niosą ze sobą szkodliwe pyły ...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Powietrzna pompa ciepła – czy jest dla mnie?
Powietrzna pompa ciepła – czy jest dla mnie?
Wykorzystanie ciepła z powietrza to najłatwiejszy i najtańszy sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej. Z tego powodu powietrzne pompy ciepła cieszą się coraz większym powodzeniem.  Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęście...
Piec na pellet – dlaczego warto?
Piec na pellet – dlaczego warto?
W dzisiejszych czasach, coraz większą uwagę poświęca się poszukiwaniu rozwiązań ogrzewania, które są zarówno efektywne, jak i przyjazne dla środowiska. W odpowiedzi na te potrzeby, piec na pellet stał się popularnym wyborem dla wiel...
Jakie są różnice między górnym a dolnym spalaniem?
Jakie są różnice między górnym a dolnym spalaniem?
Chcąc ograniczyć wydatki na ogrzewanie należy zaopatrzyć się w odpowiednie paliwo oraz wydajny piec. Wybór odpowiedniej metody spalania, jest kluczowym parametrem doboru urządzenia. Górne czy dolne spalanie – które wybrać?...
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
zapytaj o ofertę
Columbus