Stare piece węglowe – główna przyczyna zanieczyszczenia powietrza!

Autor: Mateusz Konkiel

2 minuty czytania

Według przewidywań Europejskiej Agencja Środowiska (EEA) już niedługo poziom szkodliwych pyłów w Polsce będzie jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest niska emisja, która dla człowieka stanowi wysokie zagrożenie.

Niska emisja – co to tak naprawdę jest?

Termin ten oznacza zanieczyszczenia, które emitują źródła znajdujące się na wysokości nie większej niż 40 m. Pochodzą one głównie z transportu oraz z nieprawidłowego spalania złej jakości materiału opałowego, w domowych piecach i lokalnych kotłowniach. To właśnie niska emisja jest najbardziej szkodliwa dla człowieka, ponieważ zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się po najbliższej okolicy emitera.

Dlaczego stare piece szkodzą?

W większości Polskich domów znajdują się starego typu, zasypowe piece węglowe. Można w nich spalać niemal wszystko, co skutkuje tym, że często palone są w nich śmieci pochodzące z gospodarstw domowych. Dodatkowo uszkodzone czy stare urządzenia są nieefektywne energetycznie, przez co do wytworzenia takiej samej ilości ciepła, potrzeba większej ilości paliwa. Niepełne spalanie materiału, nieszczelność czy brak filtrów wyłapujących pyły sprawia, że są one nieekonomiczne i nieekologiczne.

Groźne produkty spalania

Przestarzałe urządzenia grzewcze w dużym stopniu wpływają na występowanie niskiej emisji. Ze względu na przestarzałą technologię i niską temperaturę spalania piece te emitują znacznie więcej pyłów i substancji rakotwórczych od nowoczesnych urządzeń.
Podczas palenia wydzielane są duże ilości dymu zawierającego pyły zawieszone, tlenki węgla, azotu i siarki, szkodliwe wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny czy metale ciężkie. Są one niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

Każdy pragnie oddychać świeżym powietrzem, w praktyce jednak często dokonujemy złych wyborów, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Nie narażaj siebie i innych na wdychanie trującego powietrza – usuń niską emisję ze swojego podwórka! Wymień przestarzały piec i reaguj gdy widzisz podejrzany dym.

udostępnij artykuł dalej .

podobne artykuły

interesuje Cię
ten temat?

zostaw kontakt do siebie