Taryfa G11 jest najczęściej wybieraną opcją przez odbiorców indywidualnych. Popularność taryfy G11 wynika z jej uniwersalności, bowiem cena energii elektrycznej we wszystkie godziny i dni w tygodniu jest stała. Dla kogo taryfa G11 jest odpowiednia i kiedy warto ją wybrać?
Taryfa G11 – dla kogo?
Utarło się przekonanie, że grupa taryfowa G przeznaczona jest głównie dla gospodarstw domowych, tymczasem jej odbiorcami mogą być również inne podmioty. Maksymalna moc poboru w taryfie G nie może przekraczać 40 kW.
Do grupy taryfowej G11 kwalifikowani są odbiorcy pobierający energię elektryczną na potrzeby:
- gospodarstw domowych,
- pomieszczeń gospodarczych związanych z prowadzeniem gospodarstw domowych,
- lokali o charakterze zbiorowego mieszkania jak np. internaty, akademiki, plebanie, jednostki penitencjarne i wojskowe, hotele robotnicze, domy opieki społecznej, domy dziecka itd. (jeśli nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza),
- domków letniskowych, kempingowych, altan,
- mieszkań rotacyjnych i mieszkań pracowników placówek dyplomatycznych,
- oświetlenia w budynkach mieszkalnych, zasilania dźwigów w bud. mieszkalnych,
- węzłów cieplnych i hydrofornii będących w zakresie administracji domów mieszkalnych,
- garaży indywidualnych odbiorców (jeśli nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza).
Kiedy warto wybrać taryfę G11?
Taryfa G11 to jednostrefowe rozliczenie, oznacza to, że przez całą dobę, 7 dni w tygodniu obowiązuje jedna strefa czasowa i jedna stawka z kilowatogodzinę (kWh). Jest to najprostsza taryfa, ponieważ nie ma w niej podziału jak w przypadku taryfy G12 na strefy czasowe z różną stawką. Taryfa G11 przeznaczona dla domów, w których zużycie prądu jest stałe i ciężko jest określić, w jakich godzinach pobór energii jest największy oraz w przypadku jeśli nie ma możliwości zaplanowania używania energochłonnych urządzeń w godzinach wieczornych. Należy również pamiętać, że taryfa G11 nie jest najlepszym wyborem dla rodzin wykorzystujących prąd do celów grzewczych.
Którą ofertę taryfy G11 wybrać?
To zależy! Ceny za kWh u tego samego dostawcy mogą różnić się w zależności od części kraju, w jakiej mieszkasz. Przykładowo, dla klientów Tauron z obszaru krakowskiego i wrocławskiego cena za kWh w taryfie G11 wynosi 0,5101 zł, natomiast dla obszaru gliwickiego jest to 0,5092 zł/kWh. Niektórzy sprzedawcy gwarantują stałą cenę energii elektrycznej przez okres trwania umowy, nawet przez 24 miesiące. Kolejną ważną kwestią są opłaty doliczane do rachunku – zwróć uwagę na wysokość opłaty handlowej oraz opłat dodatkowych, ponieważ różnica pomiędzy ofertami operatorów może wynosić od kilku do kilkudziesięciu złotych.
Wybierz okres trwania umowy, który najbardziej Ci odpowiada, jednak pamiętaj, że krótsze umowy (np. na 6 miesięcy) mogą wiązać się z dodatkowymi opłatami. Sprawdź również, jakie są konsekwencje zerwania umowy, najczęściej będą to kary pieniężne. Poszczególne firmy świadczą także szereg dodatkowych usług, jeśli jesteś nimi zainteresowany, np. podpisanie umowy online, wsparcie specjalistów, certyfikaty energii pochodzącej z OZE itp.
Taryfa G11 dla firm
Taryfy prądu z grupy G są taryfami przeznaczonymi w szczególności dla klientów indywidualnych, istnieje jednak możliwość pozostania w G11 w przypadku niektórych rodzajów działalności gospodarczej. Jeśli w budynku mieszkalnym zarejestrowana jest działalność, ale nie są w nim przyjmowani klienci, ani nie są prowadzone z nimi rozliczenia, można nadal korzystać z taryfy G11.
Rozliczenie energii a fotowoltaika
Bardziej niż taryfy, na opłacalność fotowoltaiki (patrz: Czy fotowoltaika się opłaca), ma wpływ system rozliczeń. Obowiązujący obecnie system net-billingu dotyczy prosumentów, którzy złożyli wniosek o przyłączenie do sieci od 1 kwietnia 2022 roku. Nowe rozliczenie dotyczy wartości, a nie ilości – jak w systemie opustów, energii elektrycznej i jest dokonywane w złotówkach, a nie w kilowatogodzinach (kWh). Od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r. nadwyżki energii wprowadzone do sieci z instalacji prosumenckiej będą wyceniane według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej (Rynek Dnia Następnego) z poprzedniego miesiąca kalendarzowego, po tym czasie nadwyżki będą rozliczane z zastosowaniem taryf dynamicznych według cen godzinowych. Brakującą energię trzeba dokupić po stawce rynkowej. Opłacalność fotowoltaiki w tym systemie jest więc zmienna, zależna od obowiązujących cen. Jest jednak alternatywa – Prąd jak Powietrze.
Prąd jak Powietrze, pozwala wykorzystać 100% wartości energii, wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej. Stawka za energię sprzedaną jest taka sama jak za energię odebraną, dzięki czemu masz pewność, że to się opłaca! Usługa skierowana jest dla rozliczających się w grupie taryfowej G.
Chcesz zaoszczędzić na rachunkach? Zmiana taryfy jest jednym ze sposobów, jednak są to oszczędności rzędu kilkunastu złotych miesięcznie. Chcesz obniżyć swoje faktury za prąd skutecznie i na długo? Fotowoltaika z usługą Prąd jak Powietrze Ci pomoże – sprawdzone rozwiązanie, które pomoże uniezależnić się od podwyżek za energię na lata. Skontaktuj się z nami, a dobierzemy rozwiązanie dopasowane Twoich potrzeb.