Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Fotowoltaika – jaka moc instalacji pokryje moje zapotrzebowanie?

19 grudnia 2018

Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych (dla prosumentów) wielkość instalacji powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała rocznego zużycia. Jak dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej – w tym pomoże doradca energetyczny, warto jednak wiedzieć od czego zależy dopasowanie wielkości elektrowni słonecznej.

Ile energii zużywa dom?

Najważniejszym aspektem przy doborze mocy instalacji jest określenie ile energii jest zużywane w domu. Od tego parametru będzie zależeć wielkość systemu fotowoltaicznego i okres zwrotu inwestycji. W tym celu najlepiej posłużyć się rachunkami za prąd, które odpowiadają bieżącemu zużyciu. Na ich podstawie doradca energetyczny jest w stanie precyzyjnie dobrać moc instalacji tak by nie była ona ani za mała, ani przewymiarowana. Na tym etapie należy wziąć też pod uwagę możliwy wzrost zapotrzebowania, czyli to czy Klient ma zamiar w najbliższym czasie np. zmienić sposób ogrzewania na elektryczne lub dokupić energochłonne urządzenia.

Na podstawie analizy rachunków otrzymanych z zakładu energetycznego z uwzględnieniem zasad rozliczania energii w postaci opustów doradca określi jaka moc paneli fotowoltaicznych będzie odpowiednia na dom. Zgodnie z systemem opustów dla instalacji o mocy do 10 kW za 1 kWh oddaną do sieci prosument może odebrać 0,8 kWh, w przypadku instalacji o mocy 10-50 kW rozliczenie odbywa się w stosunku ilościowym 1 do 0,7 kWh.

Jaka moc fotowoltaiki – lokalizacja domu, wielkość dachu

Przed przystąpieniem do prac montażowych konieczne jest określenie możliwości instalacyjnych, w tym powierzchni dachu/gruntu, ekspozycji powierzchni względem słońca, kąta nachylenia połaci dachowej oraz możliwości występowania zacienień. Ważna jest także ocena więźby dachowej i pokrycia. Jeśli warunki nie są sprzyjające np. dach na wschód i zachód, możliwe, że trzeba będzie dobrać większą moc instalacji, tak by ta pokryła całkowite zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną.

Za mała czy za duża moc instalacji fotowoltaicznej – co lepsze?

Najlepiej jeśli instalacja dobrana jest tak by w pełni pokrywała zapotrzebowanie gospodarstwa, jednak nie zawsze się to udaje. Zainstalowanie mniejszej mocy skutkuje jedynie tym, że oszczędności na rachunkach za prąd będą mniejsze. Okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej (ze względu na niższe koszty inwestycji) pozostanie na podobnym poziomie jak w przypadku instalacji pokrywającej w pełni zapotrzebowanie. Za duża moc instalacji to wyższe nakłady finansowe na inwestycję i długi okres zwrotu. Oszczędności nie są większe ponieważ nadmiar energii pozostaje utracony.

Zużycie energii, a wielkość instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika – jaka moc instalacji wzór

Dobierając moc instalacji można sugerować się tym, że w polskich warunkach nasłonecznienia na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii dobiera się 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej.

moc instalacji fotowoltaicznej wzór

 Aby prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej najlepiej jednak spotkać się z doradcą energetycznym, który na podstawie zużycia, możliwości montażowych oraz parametrów jakimi charakteryzują się panele fotowoltaiczne precyzyjnie oceni jaka wielkość systemu będzie najkorzystniejsza. Jeśli jesteś zainteresowany konsultacją ze specjalistą umów się na spotkanie.

Ocena: 3.8/5.
Proszę czekać... Energia ze słońca przelicza głosy.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.