Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji

26 marca 2019

Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słoneczna. A co dokładniej wpływa na cenę instalacji fotowoltaicznej?

Cena fotowoltaiki – rozmiar instalacji

By wyliczyć cenę fotowoltaiki, na sam początek należy określić zapotrzebowanie na energię, jest to możliwe dzięki analizie rocznych rachunków za prąd lub ilości osób, które liczy Twoje gospodarstwo domowe. Koszt elektrowni słonecznej zależy głównie od rozmiaru instalacji, im większe jest zużycie tym więcej paneli potrzebujesz i wzrasta koszt systemu. Najczęściej cena określana jest na stałym poziomie za 1 kWp mocy instalacji. W Columbus Energy im większego zestawu potrzebujesz tym cena za 1 kWp jest niższa.

Miejsce montażu a cena instalacji fotowoltaicznej

Lokalizacja instalacji jest kolejnym ważnym elementem wpływającym na koszt systemu. Najczęściej ogniwa montowane są na dachu. Dla każdego dachu dobierany jest odpowiedni system montażowy. I tak inny system montażowy zostanie zastosowany na dachu skośnym a inny na płaskim. Rodzaj montażu będzie się również różnił w zależności od rodzaju pokrycia dachowego – czy będzie to blacha, dachówka, gont, itp. . W przypadku gdy kąt nachylenia dachu, jego powierzchnia czy orientacja względem słońca jest niekorzystna, warto rozważyć inną, bardziej sprzyjającą lokalizację. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się systemy gruntowe, które przy sprzyjających warunkach (duży, niezacieniony i niezagospodarowany obszar) można ustawić w idealnej pozycji w kierunku słońca. Taka instalacja wymaga jednak bardziej zaawansowanego systemu montażowego, który podniesie cenę instalacji, dodatkowo istnieje też konieczność wykonania przekopu, który również jest dodatkowo płatny.

Cena fotowoltaiki zależna od finansowania

Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej zależy także od finansowania, w Columbus Energy do wyboru mamy dwie opcje: zakup za gotówkę lub na abonament. W przypadku płatności gotówkowej końcowa cena systemu jest niższa Dla osób które nie dysponują wystarczającą gotówką najlepszym wyjściem jest abonament. Wysokość raty zależy od wkładu własnego oraz okresu na jaki rozłożone są płatności. To co wyróżnia ofertę finansowania w firmie jest niskooprocentowana, stała rata (bez corocznego waloryzowania), dzięki temu mamy pewność, że nie wzrośnie ona przez cały okres umowy.

Komponenty instalacji

Ceny instalacji fotowoltaicznych dostępnych na rynku są zróżnicowane. Analizując koszt systemu warto zwrócić uwagę na jego wydajność oraz parametry techniczne sprzętu (inwerter, zabezpieczenie AC/DC, okablowanie). Jakość komponentów przekłada się bowiem na wydajność całego zestawu. Wyższe ceny mają ogniwa monokrystaliczne, które jednocześnie charakteryzują się wyższą efektywnością oraz trwałością. Ceny różnią się też w zależności od producenta paneli, falownika czy systemów zabezpieczeń.

Przy porównywaniu cen instalacji fotowoltaicznych warto się zastanowić czy najtańsza oferta zawsze oznacza najlepszą. Cena to bowiem nie tylko koszt, to także informacja o wartości produktu i jakości obsługi. Mając kilka ofert należy przede wszystkim porównać cechy sprzętu, niech wygrają parametry, a nie cena.

Cena instalacji fotowoltaicznej to nie tylko sprzęt…

Decydując się na zakup instalacji należy pamiętać by nie sugerować się jedynie ceną instalacji, gdyż może się okazać, że nasze oszczędności są tylko pozorne. Na całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej składa się również obsługa klienta oraz gwarancja dająca komfort i bezpieczeństwo użytkowania instalacji przez lata. Wybierając firmę, która oferuje kompleksową obsługę oraz pakiet korzystnych gwarancji, możemy być pewni, że przez długi czas będziemy cieszyć się niezawodną pracą instalacji, a w razie jakichkolwiek problemów otrzymamy niezbędną pomoc.

 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.