Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Podwyżki cen prądu 2020


Wraz z rozpoczęciem nowego roku szykują się podwyżki cen prądu zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla firm. Ceny prądu w 2019 roku dla gospodarstw domowych zostały zamrożone, teraz już wiemy, że w 2020 roku tak się nie stanie. Decydujący wpływ na ceny prądu w Polsce ma Urząd Regulacji Energetyki, który ostatecznie zadecyduje o tym, jak wysokie będą podwyżki prądu. Jak wysokich podwyżek cen prądu w 2020 roku możemy się spodziewać?

Podwyżki cen prądu – ile zapłacimy w 2020? 

Jak podają źródła, podwyżki cen prądu w 2020 będą dynamiczne. Po zamrożeniu cen w poprzednim roku wielu odbiorców liczyło na podobne postanowienie dotyczące cen w 2020 roku. Jadwiga Emilewicz zapytana o podwyżki cen prądu 2020, odpowiedziała, że ceny prądu wzrosną o 5-7% lub nawet o 10%. Szefowa Forum Energii prognozuje natomiast, że gospodarstwa domowe powinny przygotować się na podwyżki prądu o aż 20%. Eksperci podkreślają również, że zmiany w taryfach i cenach dotkną w największym stopniu sektor MŚP. Oznacza to również, że podwyżki dla biznesu będą znacznie wyższe niż dla użytkowników prywatnych. Dodatkowo w 2020 roku na fakturach przybędzie kolejna opłata tzw. opłata mocowa, którą spółki energetyczne przeznaczą na rzecz utrzymania elektrowni. Opłata ta ma przede wszystkim służyć utrzymaniu elastycznych rezerw energetycznych, które mogłyby zostać uruchomione z przypadku problemów z pokryciem zapotrzebowania na prąd.

Spółki energetyczne chciały najpierw 40% wzrostu cen energii elektrycznej od 1 stycznia 2020 roku, URE nie zaakceptowało tej podwyżki. Po ustaleniach poziomu taryf za energię na kolejny rok URE postanowiło podnieść ceny prądu na 2020 rok. W dniu 17 grudnia br. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dystrybucyjną oraz taryfę na sprzedaż energii na 2020 r. dla Tauronu. Według wyliczeń klienci tej spółki zapłacą o około 9 złotych miesięcznie więcej. Dla pozostałych firm prezes URE odmówił zatwierdzenia taryf.

W poniedziałek 30 grudnia 2019 Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził  taryfy na sprzedaż energii kolejnym dwóm tzw. sprzedawcom z urzędu – Enea i Energa Obrót. Łączne rachunki (grupa G11) będą wyższe o odpowiednio 12,2 % (Enea) i 11,3 % (Energa Obrót), to znaczy, że suma na rachunku za energię dla gospodarstw domowych powiększy się o około 9 zł miesięcznie. Sprzedawcy mogą zmienić ceny za energię elektryczną od 13 stycznia 2020 roku.

wykres wzrostu cen prądu

Źródło: URE 

Podwyżki cen prądu a rosnące zapotrzebowanie 

W ciągu kilku ostatnich lat odnotowujemy w Polsce znaczny wzrost konsumowania prądu. Gospodarka wciąż się rozwija, coraz chętniej korzystamy z technologii, następuje poprawa jakości życia – wszystko to wpływa na zwiększenie zapotrzebowania energetycznego w naszym kraju. Rosnące zapotrzebowanie energetyczne to próba dla naszej energetyki. Zapotrzebowanie na energię elektryczną na świecie wzrosło w tym roku aż o 4 proc., to najszybsze tempo wzrostu jakie zostało odnotowane od 2010 roku. 

Na podwyżki ceny energii elektrycznej znacznie wpływa cena węgla kamiennego. Biorąc pod uwagę, że polska energetyka opiera się na węglu, to im węgiel droższy, tym droższa produkcja prądu z tego surowca. Znaczące wzrosty cen energii na giełdzie zostały zaobserwowane w maju 2017 roku, czyli wtedy, gdy ceny węgla eskalowały. 

Jak poradzić sobie z podwyżkami cen prądu 2020? 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.