Fotowotlaika on-grid i off-grid to dwa rodzaje systemów instalacji fotowoltaicznych, które są powszechnie stosowane na świecie. Pierwszy z nich jest zintegrowany z siecią elektroenergetyczną, natomiast drugi nie posiada z nią żadnego połączenia. Zamiast tego system off-grid jest wyposażony w magazyn energii, który gromadzi nadwyżki z fotowoltaiki i umożliwia wykorzystanie ich w późniejszym czasie.
- W jakim systemie opłacalność fotowoltaiki jest największa?
- Dlaczego niektórzy wybierają fotowoltaikę on-grid?
- Ile oszczędności zyskują osoby korzystające z instalacji off-grid?
Fotowoltaika on-grid – czym jest, jak działa i 3 formy rozliczania fotowoltaiki
Fotowoltaika on-grid to system fotowoltaiczny, który jest podłączony bezpośrednio do sieci energetycznej. W przeciwieństwie do systemów off-grid (czyli autonomicznych), które działają niezależnie od sieci. Te drugie bowiem wymagają akumulatorów do magazynowania energii – słowem, magazynów energii, które pozwalają właśnie na osiągnięcie większych oszczędności. Większych, gdyż nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej nie jest sprzedawana do sieci energetycznej (i ewentualnie wykupowana, lecz za mniej, niż została doń sprzedana).
W przypadku fotowoltaiki on-grid, energia produkowana przy pomocy paneli fotowoltaicznych jest zużywana na bieżąco, a ewentualne nadwyżki prądu trafiają do zakładu energetycznego. W Polsce funkcjonują trzy systemy rozliczania nadprodukcji z fotowoltaiki – pierwszy z nich to tzw. net-metering, czyli system opustów, który obejmuje instalacje, dla których wniosek o przyłączenie mikroinstalacji został złożony do 31 marca 2022 r.
Prosumenci, którzy z niego korzystają, mogą odbierać 80% (instalacje do 10 kW) lub 70% (instalacje od 10 do 50 kW) nadwyżek, gdy instalacja nie wytwarza na bieżąco prądu, np. w nocy. By było to możliwe, instalację podłącza się do inwertera zmieniającego prąd stały na zmienny. W przypadku awarii zakładu energetycznego falownik automatycznie odłącza panele fotowoltaiczne, a urządzenia elektryczne znajdujące się w gospodarstwie domowym przestają działać. To kwestia bezpieczeństwa.
Drugi sposób rozliczania fotowoltaiki to net-billing, który obejmuje wszystkie instalacje zgłoszone od 1 kwietnia 2022 r. W tym przypadku nadwyżki energii są sprzedawane po miesięcznej stawce Rynkowej Ceny Energii (RCEm), a prosument kupuje energię po takich samych stawkach jak inne podmioty. Wartość nadprodukcji znajduje się w depozycie prosumenta i może być rozliczana przez 12 miesięcy od dnia ich wprowadzenia.
Trzeci to dynamiczne bilansowanie 1:1 oferowany przez Columbus Energy. Polega na tym, że za każdy 1 kWh energii, który wprowadzasz do sieci, odbierzesz co najmniej tyle samo. Który z tych trzech jest najbardziej opłacalny?
Posłuchaj tego wideo na temat dynamicznego bilansowania 1:1, które trwa 50 sekund. Dotyczy ono właśnie fotowolatiki on-grid i finansowych korzyści, jakie zyskują klienci polskiej firmy fotowoltaicznej – Columbus Energy.
Jak działa fotowoltaika off-grid?
System off-grid pozwala na magazynowanie energii, która została wytworzona przez instalację, ale której nie zużyto na bieżące potrzeby. W tym celu fotowoltaika jest połączona z magazynem energii, który służy do przechowywania powstałych nadwyżek. Takie rozwiązanie powoduje, że właściciel instalacji fotowoltaicznej zyskuje niezależność – nie tylko od samej sieci, ale też podwyżek cen energii i awarii prądu.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid sprawdzi się w miejscach, gdzie infrastruktura energetyczna jest mało rozwinięta, a podłączenie posesji do sieci jest utrudnione, np. w przypadku budynków położonych wysoko w górach czy domków letniskowych. Nadwyżka energii elektrycznej przechowywana w magazynie energii może zostać wykorzystana, gdy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje, np. w nocy.
Oczywiście jest to rozwiązanie, które nie zawsze się sprawdzi. Magazyny energii mają ograniczoną pojemność, a przechowywany prąd może nie pokryć pełnego zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Jeśli nieruchomość znajduje się w zacienionym miejscu, np. w okolicy lasu uzyski z fotowoltaiki mogą być niewystarczające, by regularnie zasilać magazyn do zadowalającego poziomu.
Fotowoltaika on-grid czy off-grid? A może hybryda?
W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania systemami łączącymi zalety instalacji fotowoltaicznej on-grid i off-grid. Instalacje hybrydowe, bo taka jest ich nazwa, są podłączone do sieci publicznej, ale dodatkowo zawierają magazyn energii.
Jak działa instalacja hybrydowa? Energia produkowana z fotowoltaiki w pierwszej kolejności jest zużywana na potrzeby własne, takie jak zasilanie domowych sprzętów. Ewentualna nadwyżka jest przechowywana w magazynie, a gdy jest on w pełni naładowany, nadprodukcja zostaje sprzedana do zakładu energetycznego.
Porównanie: fotowoltaika on-grid vs off-grid vs hybrydowa
Typ instalacji | Fotowoltaika on-grid | Fotowoltaika off-grid | Fotowolatika hybrydowa |
Podłączenie do sieci | tak | nie | tak |
Magazyn energii | nie | tak | tak |
Rodzaj falownika | sieciowy | hybrydowy | hybrydowy |
Poziom autokonsumpcji | niski | średni | wysoki |
Fotowoltaika on-grid a autokonsumpcja energii z fotowoltaiki
W dobie kryzysu energetycznego oraz ciągle rosnących cen energii, instalacje z magazynami energii zyskują na popularności. Trendowi sprzyjają też wysokie dotacje z programów rządowych, jakie przysługują na ten produkt. Przykładowo, w programie Mój Prąd 6.0 w przypadku połączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej i magazynu energii, dofinansowanie do instalacji wyniesie do 7 tys. zł, a do magazynu aż do 16 tys. zł.
Wykorzystanie magazynu energii znacznie zwiększa autokonsumpcję energii z fotowoltaiki (czytaj: Autokonsumpcja energii z fotowoltaiki – 7 sposobów na jej zwiększenie). Przyjmuje się, że w przypadku instalacji fotowoltaicznej on-grid wynosi ona przeciętnie 20-30%. Z kolei po dołączeniu magazynu energii, jej poziom można podnieść do 50-60%. A wydajniejsze wykorzystywanie prądu z fotowoltaiki na własne potrzeby oznacza, że możesz pobierać mniej energii elektrycznej z sieci i jeszcze bardziej zmniejszyć swoje rachunki. To również szybszy zwrot z inwestycji!
Jesteś zainteresowany fotowoltaiką off-grid, czy fotowoltaiką on-grid, a może hybrydową? Skontaktuj się z nami, a eksperci Columbus dobiorą rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.