Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Ranking paneli fotowoltaicznych – producenci

29 sierpnia 2019

Chiny są światowym centrum produkcji paneli fotowoltaicznych. Azjatycki sprzęt zyskał ogromną popularność ponieważ łączy w sobie wysoką jakość, dobrą cenę i długą ochronę kupującego, dzięki korzystnej gwarancji. Ranking producentów paneli fotowoltaicznych, kolejny raz został zdominowany przez firmy z Państwa Środka.

Ranking 10 największych producentów paneli fotowoltaicznych w 2018

Portal pv-tech.org przygotował listę dziesięciu największych producentów ogniw. Poniższa tabela zawiera producentów paneli słonecznych z największym udziałem w rynku globalnym w 2019 r., w oparciu o sprzedaż w 2018 r.

Miejsce

Producent paneli fotowoltaicznych

1

Jinko Solar

2

JA Solar

3

Trina Solar

4

LONGi Solar 

5

Canadian Solar

6

Hanwha Q-CELLS

7

Risen Energy

8

GCL-SI

9

Talesun

10

First Solar

 

Wiodącym producentem paneli w 2018 roku została firma JinkoSolar, a JA Solar awansowała z 4 miejsca w 2017 i znalazła się na pozycji 2. Obie te firmy poczyniły znaczne inwestycje w technologię PERC i mocno inwestują w centra produkcyjne w Azji Południowo-Wschodniej. 

Trina Solar odnotowała spadek o jedno miejsce, ale nadal znajduje się na podium. Firma powstała w 1997 roku, a od 2006 roku jest notowana na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Kolejnym zwycięzcą w rankingu został LONGi Solar, który awansował z 7 pozycji w 2017 roku na 4. LONGi Solar stawia silny nacisk na poszukiwanie nie-chińskiego rynku zbytu Przewiduje się, że strategia ta będzie kontynuowana w 2019 r. LONGi Solar stawia na rozwój technologii, firma pokonała najwyższy prognozowany przez analityków poziom wydajności ogniw PERC, pobijając rekord świata – na poziomie 24,06% wydajności.

Spadek odnotowała firma Canadian Solar z 3 pozycji w 2017 roku na 5 i Hanwha Q-CELLS – koreański producent, który spadł w rankingu o jedno oczko. 

7 miejsce należy do Risen Energy. Firma działa na rynku już od 1986 roku, zajmuje się badaniami i rozwojem, produkcją, sprzedażą i serwisem modułów fotowoltaicznych.

GCL-SI utrzymał status pierwszej dziesiątki, firma celuje w tym roku na 80% wysyłek modułów słonecznych poza Chiny.

Będąc poza pierwszą dziesiątką w 2017 r., Talesun jest nowym podmiotem na światowej liście 10 najlepszych w 2018 r. Przedsiębiorstwo znalazło się na pierwszym miejscu w rankingu Bloomberg New Energy Finance. Firma Talesun dostarczyła już moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 6 GW.

First Solar – amerykański producent modułów fotowoltaicznych i jednocześnie deweloper dużych naziemnych farm PV, pozostaje jedynym w rankingu nieazjatyckim przedsiębiorstwem. Ogniwa tej firmy nie są oparte na technologii c-Si jak pozostałych, a CdTe. 

Panele fotowoltaiczne od największych producentów

Większość producentów z rankingu paneli fotowoltaicznych oferuje szereg modeli, w tym mono i polikrystaliczne o różnych mocach znamionowych i warunkach gwarancji. Wydajność paneli słonecznych znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat dzięki wielu postępom w technologii ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa monokrystaliczne wykorzystujące technologię PERC są obecnie najpopularniejszym i najbardziej wydajnym typem ogniw, większość producentów, w tym Trina Solar, LONGi Solar, Jinko Solar, Risen Energy i JA Solar ma je w swojej ofercie.

Ranking paneli fotowoltaicznych – czego oczekiwać w 2019 roku?

Chiny to globalny lider w rozwoju OZE z największym na świecie rynkiem fotowoltaicznym. Dzięki temu w azjatyckim państwie znajdują się najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym fabryki komponentów fotowoltaicznych. W rankingu producentów paneli fotowoltaicznych za rok 2019, najprawdopodobniej znajdą się Ci sami wytwórcy, ale lista jest otwarta i jeszcze wiele może nas zaskoczyć. Może w kolejnym rankingu pojawi się ktoś nowy?   

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.